Historia Juraty

Jurata – walory klimatyczne i krajobrazowe

Szczególne walory klimatyczne i krajobrazowe postanowili wykorzystać zamożni przemysłowcy zakładając w 1928 r. Spółkę Akcyjną „Jurata”.
Spółka posiadając rządową koncesję wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych na Półwyspie Helskim i rozpoczęła prace zmierzające do budowy wielkiego uzdrowiska na skalę europejską. Polska do tej pory nie posiadała uzdrowiska morskiego.

Projekt miejscowości

Jurata

I tak się zaczęło

Pomiędzy rybackimi wioskami zaczęła powstawać miejscowość o nowoczesnej zabudowie, zaprojektowana i wyposażona zgodnie z najnowszymi koncepcjami tego typu ośrodków w Europie i na świecie. I choć nie wszystkie plany zostały zrealizowane, Jurata stała się najnowocześniejszym kurortem w przedwojennej, Polsce, zyskując sobie miano polskiej „Palm Beach”. Magdalena Samozwaniec w swej książce „Maria i Magdalena” napisała, że miejscowość ta stała się „najelegantszym i najbardziej snobistycznym miejscem na Wybrzeżu”
I tak to się zaczęło.

Baza turystyczna

Hotele, domy letniskowe i wille

Hotele, domy letniskowe i wille

Powstawały komfortowe wille, domy letniskowe, hotele. W latach trzydziestych zbudowano między innymi pensjonaty: „Florida”, „Wielkopolanka”, „Marina”, „Hungaria”, „Mewa”, „Marysieńka”, „Bałtyk”, „Mira”, pensjonat „Mrozik”, „Helunia”, „Przedwiośnie”. Większość z nich, choć w innym stylu funkcjonuje do dziś.=
Pierwszy sezon letni został uroczyście ogłoszony w maju 1931 roku.
Najbardziej znanym i ekskluzywnym miejscem był hotel „Lido” (1932/1933), który gościł znamienitych gości ze świata kultury i polityki. Bywali tu Egeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak i jego córki – Maria Jasnorzewska – Pawlikowska i Magdalena samozwaniec. Odbywały się tu dancigi sobotnie bale a do tańca grały słynne warszawskie orkiestry. Swoje letnie rezydencje mieli w Juracie Ignacy Mościcki, minister Józef Beck, hr. Potoccy, ks. Czetwertyńscy,i hr. Tyszkiewiczowie.